LG UltraGear G6 34G630A-B 34 in Gaming Monitor VA WQHD 34G630A-B.AEKQ
Category Desktop Monitors
Starting from
/
37%
Compare
Product Code: LR59777
Outpace the competition with the 34 inch 21:9 UltraGear WQHD gaming monitor. Experience buttery-smooth 240Hz visuals, bold HDR color, and a slim, narrow-bezel design that sharpens focus and kicks distractions to the curb. The 21:9 UltraGear WQHD (34401440) 1500R curved screen gives you extra horizontal real estate - perfect for keeping game overlays, chat, and guides in sight without alt-tabbing. The virtually borderless design keeps your focus on the action, with seamless, distraction free immersion.
Category Desktop Monitors
Manufacturer LG Electronics
  • Wide quad HD 34 inch curved screen
  • 3440 x 1440 pixel display resolution
  • 21:1 aspect ratio
  • 4000:1 contrast ratio
  • 300 cd/m display brightness
  • Tilt and height adjustable
Specifications
Lead Time
777
UNSPSC Code
Weight
10.5
Brand
LG
Categories
Computer Components
Category
Desktop Monitors
Country Of Origin
China
Depth (mm)
475
Energy Efficiency Rating
G
Form
Curved VA Monitor
Height (mm)
980
Manufacturer
LG Electronics
Resolution
3440x1440
Returns Allowed
No
Size Range
32-34.9in
Type
Desktop Monitors
Width (mm)
170