LG UltraGear G6 27G610A-B 27 in Gaming Monitor IPS QHD 27G610A-B.AEKQ
Category Desktop Monitors
Starting from
/
37%
Compare
Product Code: LR56166
Flip between work and play with this LG monitor. Its Quad HD resolution and IPS panel give you sharp details and vibrant colours. With 99% sRGB coverage, it's great for video editing and content creation. Plus, its 100 Hz refresh rate and Dynamic Action sync lets you enjoy some after-work gaming without any screen tearing or stuttering.
Category Desktop Monitors
Manufacturer LG Electronics
  • Quad HD IPS 27 inch flat screen
  • 2560 x 1440 pixel display resolution
  • 16:9 aspect ratio
  • 1000:1 contrast ratio
  • 400 cd/m display brightness
  • Tilt adjustment
Specifications
Lead Time
777
UNSPSC Code
Weight
7.1
Brand
LG
Categories
Computer Components
Category
Desktop Monitors
Country Of Origin
South Korea
Depth (mm)
435
Energy Efficiency Rating
E
Form
IPS Monitor
Height (mm)
865
Manufacturer
LG Electronics
Resolution
2560x1440
Returns Allowed
No
Size Range
27-27.9in
Type
Desktop Monitors
Width (mm)
140