Brother QL-1110NWBC Desktop Label Printer
Category Label Writers
33301J 33301J
33301J 33301J
Starting from
/
%
Compare
Product Code: 33301J
Included in the box: QL-1110NWBC Label Printer, DK-11247 - Large shipping pre-sized labels (41 labels), DK-22205 - 62mm width continuous roll (8.1 metres), USB cable, AC power cable and documentation.
Category Label Writers
Manufacturer Brother
  • USB, Ethernet, Wi-Fi and Bluetooth connectivity with support for MFi and AirPrint
  • Print labels up to 103.6mm wide from PC, Mac, smartphone or tablet
  • Supports printing of FBA (Fulfilled by Amazon) labels through crop print function
  • Built-in cutter to create your own length labels using unique continuous rolls
  • Various SDK (Software Development Kits) available for Windows, iOS and Android devices
Specifications
Lead Time
7
Weight
3.07
Brand
Brother
Categories
Printers & Scanners
Category
Label Writers
Colour
Black/white
Connection
Wireless, USB
Dimensions
170x222x151mm
Form
Desktop Machine
Keyboard
No
Label Width
Up to 103.6mm
Manufacturer
Brother
Print From PC
Yes
Print Length
Up to 3000mm
Print Method
Thermal Printer
Print Speed
110mm per second
Resolution
300dpi
Type
Label Writers
Warranty
3 Year Back to Base Warranty
Weight
1.71kg
Specifications
Lead Time
7
3.07
Brand
Categories
Printers & Scanners
Category
Colour
Black/white
Connection
Wireless, USB
Dimensions
170x222x151mm
Form
Desktop Machine
Keyboard
No
Label Width
Up to 103.6mm
Manufacturer
Print From PC
Yes
Print Length
Up to 3000mm
Print Method
Thermal Printer
Print Speed
110mm per second